Czy kawa jest zdrowa?
Kawa jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych napojów w dziejach ludzkości. Badania wykazują, że na świecie spożywanych jest około 2 mld filiżanek kawy dziennie przez populację około 80% dorosłych ludzi. Nie od dziś wiadomo, że filiżanka tego naparu w codziennej diecie wpływa pozytywnie zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Temat kawy bardzo często przewija się w dyskusjach na temat ogólnego zdrowia człowieka, a zdania nierzadko potrafią być podzielone. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób regularne picie kawy wpływa pozytywnie na Twój organizm, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego wpisu, w którym obszernie poruszamy wpływ picia naparu z ziaren kawowca na zdrowie człowieka.
Czy picie kawy jest zdrowe?
Rytuał picia kawy jest niezwykle popularny w niemalże każdym zakątku świata. Zdrowy styl życia często kojarzony jest z piciem kawy, która niewątpliwie wpływa pozytywnie na zdrowie naszego organizmu. Na temat tego wyśmienitego naparu w przeciągu ubiegłych lat nagromadziło się wiele mitów, które rozwiejemy jeszcze przed przejściem do meritum, czyli benefitów. Ludzie mają w zwyczaju mawiać, że kawa m.in. powoduje raka, czy wypłukuje magnez. Nieprawda! Kawa NIE:
· powoduje odwodnienia,
· wypłukuje magnezu,
· powoduje chorób serca,
· zwiększa ryzyka nowotworów,
· powoduje osteoporozy.
Wręcz przeciwnie, przy wielu powyższych stwierdzeniach jest zupełnie na odwrót. Przejdźmy zatem do benefitów, które przynosi nam spożywanie kawy.
1. Kawa zawiera wiele witamin, składników mineralnych oraz odżywczych
Napar z ziaren kawowca jest bogaty w dużą ilość składników odżywczych. Przede wszystkim, jak powszechnie wiadomo, jest to napój o dużej zawartości kofeiny, która sukcesywnie dodaje nam energii oraz zmniejsza nasze uczucie zmęczenia. Badania naukowe wykazują, że kawa jest również bogata w antyoksydanty, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. W kawie odnajdziemy także wiele witamin i minerałów, takich jak: witamina B3, magnez, potas i chrom. Łącznie wpływają one pozytywnie m.in.: na nasze kości, mięśnie, serce, ciśnienie krwi, proces przemiany materii oraz proces regulacji poziomu cukru. Pamiętajmy jednak, że większość tych komponentów występuje w kawie w niewielkich ilościach, co oznacza, że nie powinniśmy bazować na niej jako na wyłącznym źródle składników odżywczych.
2. Kawa ma pozytywny wpływ na poprawę funkcji mózgu
Głównie ze względu na dużą zawartość kofeiny, kawa wpływa bardzo pozytywnie na działanie naszego mózgu. Kofeina mocno pobudza układ nerwowy, co bezpośrednio wpływa na naszą koncentrację, wydajność intelektualną oraz czujność. Liczne badania pokazują, że spożywanie kofeiny może również prowadzić do poprawy naszych zdolności poznawczych oraz zdolności zapamiętywania. Kawa wywiera duży wpływ na ludzki mózg głównie poprzez sporą zawartość witaminy B6, która pomaga w przemianie materii i produkcji neuroprzekaźników, co bezpośrednio przekłada się na wydajność pracy naszego mózgu oraz organizmu.
3. Kawa może chronić przed różnymi chorobami
Kawa, dzięki zawartości wielu wartościowych składników mineralnych może pomóc ludzkiemu organizmowi w ochronie przed różnymi chorobami. Badania przeprowadzone całkiem niedawno ukazują, iż picie kawy prowadzi do m.in do obniżenia poziomu cholesterolu oraz regulacji ciśnienia krwi. Oznacza to, że rytuał spożywania naparu z ziaren kawowca może sukcesywnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby serca.
Innymi chorobami, przed którymi kawa może chronić, są choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. Kofeina pomaga w wytwarzaniu neuroprzekaźników oraz pomaga je chronić zapobiegając nasz mózg przed degeneracją neuronów.
Częste picie naparu z ziaren kawowca może również pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Polifenole oraz flawonoidy zawarte w tym naparze zdecydowanie wspomagają regulację poziomu cukru we krwi oraz zmniejszają odporność na insulinę. Badania naukowe sugerują, że osoby, które nie szczędzą sobie ilości wypijanych filiżanek kawy, mają znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Rytuał picia kawy może także pomóc w ochronie wątroby przed różnymi chorobami, takimi jak marskość wątroby czy nowotwór. Badania pokazują, że napar ten może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia dolegliwości tego narządu poprzez znaczne zmniejszenie szkodliwych stanów zapalnych. Jak można zauważyć, wpływ kawy na ochronę naszego zdrowia jest zupełnie niebanalny, a to jeszcze nie koniec benefitów.
4. Kawa zapobiega rozwojowi nowotworów
Liczne badania potwierdzają, że kawa może w znacznym stopniu przyczynić się do zapobiegania rozwoju nowotworów. Zawarte w kawie antyoksydanty pomagają usuwać wolne rodniki oraz zapobiegają uszkodzeniu komórek. Ponadto, duża zawartość kofeiny w tym naparze działa jako inhibitor rozwoju nowotworów, co może hamować wzrost raka piersi, jelita grubego, wątroby czy trzustki. Należy pamiętać jednak, że kawa nie jest cudownym lekarstwem na raka i tylko w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania.
5. Kawa wpływa pozytywnie na trawienie
Kawa może mieć także spory wpływ na trawienie, głównie dzięki dużej zawartości kofeiny. Kofeina działa stymulująco na układ trawienny, co przyspiesza perystaltykę jelit prowadząc do bardziej wydajnego trawienia. Ponadto, napar z ziaren kawowca zawiera polifenole, które bezpośrednio wspomagają zdrowie układu trawiennego poprzez hamowanie wzrostu różnorakich szkodliwych bakterii np. takich, które skutkować mogą chorobą wrzodową.
6. Kawa może zapobiegać rozwojowi depresji
Kawa, ze względu na dużą ilość zawartej w sobie kofeiny działa stymulująco na układ nerwowy, zwiększając produkcję różnych neuroprzekaźników, do których nalezą m.in. dopamina czy noradrenalina. Z reguły wpływają one pozytywnie na nasz pozytywny nastrój i dobre samopoczucie. Poza tym kawa zawiera antyoksydanty, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Według niektórych badań, przewlekły stan zapalny ciała może mieć duży wpływ na rozwój depresji, a spożywanie produktów, które są bogate w antyoksydanty zazwyczaj pomaga w jego redukowaniu.
7. Kawa zwiększa naszą wydolność fizyczną
Napar z ziaren kawowca może znacznie wpływać na zwiększenie wydolności fizycznej naszego ciała z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze, kofeina, jak już wcześniej wspomnieliśmy, działa stymulująco na układ nerwowy, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie poziomu energii i zmniejszenie poczucia zmęczenia. Bardzo często ludzie trenujący spożywają kawę przed treningiem, co pozwala im na bardziej wydajne, efektywne i intensywne wykonywanie ćwiczeń.
Po drugie, kawa zawiera różne przeciwutleniacze, które bardzo często pomagają ochraniać komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Uszkodzenie to jest jednym z czynników, który może powodować zmęczenie mięśni oraz zmniejszenie wydolności fizycznej. Spożywanie kawy zatem, może znacznie pomóc w redukcji tego problemu
Po trzecie, jak dobrze wiemy, aktywność fizyczna w większości przypadków wykorzystuje tłuszcz jako źródło energii podczas treningów. Badania sugerują, że wypicie nawet jednej kawy dziennie powoduje zwiększone spalanie tłuszczów, co z kolei bardzo pozytywnie oddziałuje na polepszenie aktywności fizycznej.
Czy kawa jest niezdrowa?
Jak możemy zauważyć, częstym piciem kawy możemy w znacznym stopniu wpłynąć na:
· swoje zdrowie fizyczne
· zdrowie psychiczne,
· poprawę kondycji i wydolności ciała.
Ziarna kawy od bardzo dawna są podawane w formie tego specjalnego naparu, który bez wątpienia wpływa na pozytywny nastrój ludzi od wieków. W cieniu tych wszystkich benefitów istnieje jednak jedno, bardzo istotne ALE.
Mianowicie, nadużywanie kawy, podobnie jak innych produktów spożywczych, będzie mogło odbijać się negatywnie na stanie naszego zdrowia. Nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do problemów z bezsennością, niestabilnością emocjonalną, nagłymi spadkami energii, drżeniem rąk czy nieprzerwanym niepokojem. Zaleca się, żeby nigdy nie pić kawy wieczorami, ponieważ może to mocno wpłynąć na zaburzenie naszego rytmu dobowego.
Nadmierna kawa szkodzi także naszemu układowi pokarmowemu. Napar z ziaren kawowca zawiera substancje, które bezpośrednio wpływają na pracę naszego żołądka i jelit. Picie zbyt wielu filiżanek dziennie może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka i wywoływać objawy, takie jak zgaga, nadmierne wydalanie płynów, refluks żołądkowy, biegunka czy wzdęcia. Osoby z różnymi chorobami żołądka, takimi jak choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej czy jelit mogą być szczególnie wrażliwe na działanie kawy, dlatego powinny pić jej umiarkowanie mniej.
Zbyt duża ilość kofeiny w organizmie wzmacnia ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Pomimo że niewielka dawka kawy będzie z reguły regulowała nasze ciśnienie, to niestety w przypadku jej nadużycia nasze tętno może nieoczekiwanie wymknąć się spod kontroli. Wzrost ciśnienia spowodowany nadużyciem kofeiny może być szczególnie szkodliwy dla osób z nadciśnieniem tętniczym, które powinny bacznie kontrolować dawkę przyjmowanej kofeiny.
Bardzo częstym problemem pojawiającym się wraz z nadużywaniem kofeiny jest uzależnienie. Kofeina zawarta w kawie może prowadzić do silnego uzależnienia. W momencie, w którym osoba uzależniona nie spożyje kawy, może spotkać się z nieprzyjemnymi objawami odstawienia, takimi jak bóle głowy, drażliwość, problemy z koncentracją czy nadmierne zmęczenie.
Podsumowując, kawa szkodzi, lecz tylko w przypadkach jej niekontrolowanego nadużycia oraz różnych chorób przewlekłych. Jak każdy inny produkt, któy spożywany jest w nadmiarze.
W powyższym wpisie opisaliśmy szereg benefitów wynikających z picia kawy, które wpływają pozytywnie na samopoczucie i stan zdrowia człowieka. Sama kawa nigdy nie szkodzi, a przeciwnie - zazwyczaj pomaga. Pamiętaj, aby zawsze pić kawę z umiarem, ponieważ w przypadku jej nadużycia mogą spotkać Cię nieprzyjemne konsekwencje. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu wpisowi zrozumiałeś, w jaki sposób kawa może wpływać na Twój organizm. Ciesz się z życia i spożywaj swój ulubiony napój ze świadomością benefitów, które otrzymujesz!