Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.
ENG 0 Ulubione

Czy kawa podnosi ciśnienie?

Marlena 2023-05-16
Ulubione
27274
27274
Ulubione

Czy kawa podnosi ciśnienie?

Marlena 2023-05-16

Kawoszy z dnia na dzień wciąż przybywa. Nic dziwnego, w smaku kawy rozkochać można się już po pierwszym łyku, a co więcej – dzięki zawartości kofeiny, dodaje ona energii. W tym wpisie odpowiemy jednak na pytanie, czy kawa podnosi ciśnienie tętnicze. Czy codzienne picie kawy wpływa na wzrost ciśnienia? Czy kawę pić mogą osoby chorujące na nadciśnienie? Odpowiadamy!

 

Dlaczego kawa podnosi ciśnienie?

 

Czy kawa podnosi ciśnienie? Regularne spożywanie kawy podnosi ciśnienie tętnicze, głównie ze względu na zawartość w niej kofeiny. Kofeina stymuluje układ nerwowy, jak również układ sercowo naczyniowy. Jak działa? Blokuje ona receptory adenozyny w mózgu, co skutkuje zwiększeniem uwalniania neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina. Zwiększają one częstotliwość skurczów serca i wpływają na napięcie ścian naczyń krwionośnych, a to skutkuje zwiększeniem ciśnienia tętniczego.

 

Kawa popularna jest na całym świecie nie tylko ze względu na swój wyjątkowy smak i aromat, lecz również dlatego, że dodaje energii. Nie bez przyczyny spora część kawoszy swój każdy poranek rozpoczyna filiżanką ulubionej kawy. Po jej wypiciu czują się pobudzeni i pełni energii. Dawka kofeiny zawarta w filiżance kawy w szybkim tempie wchłania się do organizmu – z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, a następnie do mózgu. Po jakim czasie od spożycia kawy możemy czuć się pobudzeni? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji organizmu, a także od rodzaju kawy, którą pijemy. Jakie kawy znane są z wysokiej jakości kofeiny i intensywnego smaku? Gatunek kawy, znany ze swojego wyrazistego smaku i intensywnego aromatu, to robusta. Jest zdecydowanie bardziej intensywny niż arabica, którą cenią sobie miłośnicy kawy o delikatnym smaku. Robusta powinna być jednak pita w umiarkowanych ilościach, zwłaszcza jeśli u kawosza występuje wysokie ryzyko nadciśnienia tętniczego.

 

Jeśli zależy nam na mocnej kawie, która w szybkim czasie doda nam energii, powinniśmy spróbować espresso. To metoda parzenia kawy pochodząca z Włoch. Przygotowuje się ją poprzez przepuszczenie niewielkiej ilości gorącej wody przez drobno zmielone ziarna kawy. Espresso ma bardzo intensywny smak, a poprawnie przygotowane, powinno posiadać gęstą, brązową warstwę na swojej powierzchni. Jedno espresso wystarczy, aby odczuć oddziaływanie kofeiny, a to wszystko w ciągu godziny.

 

Po jakim czasie kawa podnosi ciśnienie? 

 

Czy kawa podnosi ciśnienie, a jeśli tak, to w jakim czasie? Wszystko zależy od ilości spożytej kofeiny, sposobu jej spożycia, a także od wrażliwości organizmu. Najczęściej jednak kofeina zaczyna działać po 15-45 minutach od spożycia kawy. Wtedy zauważyć możemy wzrost ciśnienia tętniczego, co wiąże się z pobudzeniem organizmu. Możemy czuć się wtedy pełni energii i odczuwać mniejsze zmęczenie. Co ważne, osoby regularnie spożywające kofeinę, najczęściej wykazują większą tolerancję na jej działanie. Oznacza to, że im częściej spożywamy kawę, tym trudniej osiągnąć jest te samy efekty, bez zwiększenia ilości spożywanej kofeiny. Kawę spożywamy jednak najczęściej regularnie, o stałych porach dnia. Choć nie istnieją oficjalne wytyczne dotyczące dziennej ilości spożytych filiżanek kawy, to powinniśmy pić mniej więcej 1-3 filiżanki kawy dziennie i unikać jej spożywania wieczorem. Może mieć ona bowiem negatywny wpływ na jakość snu i być przyczyną problemów z zasypianiem.

 

To, jak kawa oddziałuje na dany organizm, jest kwestią indywidualną. Pijąc kawę, warto więc dokonywać obserwacji, jak czujemy się i zachowujemy po jej spożyciu. U niektórych filiżanka kawy może skutkować szybkim wzrostem ciśnienia tętniczego, a u innych działanie kofeiny może być niemal nieodczuwalne, niezależnie od tego ile wynosi jej dzienna dawka.

 

Kawa podnosi ciśnienie czy tętno? 

 

Wiele osób może zastanawiać się, czy kawa rzeczywiście podnosi ciśnienie, czy może tylko tętno. Ma jednak ona wpływ zarówno na wzrost ciśnienia, jak i tętna. Składnikiem, który ma na to wpływ, jest oczywiście kofeina. Jak dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego? Kofeina wpływa na naczynia krwionośne i układ sercowo-naczyniowy. Działa stymulująco na układ nerwowy, a to skutkuje skurczami naczyń krwionośnych i zwiększonym napięciem ścian tętnic. Jak bowiem dochodzi do przyspieszenia tętna? Kofeina zwiększa częstotliwość skurczów serca, przez co oddziałuje na tętno. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy kawosze, po wypiciu kawy, mogą zauważyć u siebie te same objawy. Na większość z nich kawa ma pozytywny wpływ.

 

Jak zbić ciśnienie po kawie?

 

Co obniża ciśnienie tętnicze? Jeśli dokucza nam regularny wzrost ciśnienia tętniczego po wypiciu kawy, powinniśmy zmniejszyć częstotliwość jej spożywania. Powinniśmy robić to jednak stopniowo, ponieważ gdy całkowicie przestaniemy spożywać kawę, możemy doświadczyć tzw. zespołu odstawienia kofeiny i odczuwać takie objawy jak: ból głowy, zmęczenie, zmiany nastroju, problemy z koncentracją czy zaburzenia snu. Możemy także zacząć pić kawę o niższej zawartości kofeiny np. kawę arabicę lub zacząć pić tzw. instant coffee z niską zawartością kofeiny. Możemy także zwrócić się z problemem do lekarza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować się ze specjalistą, sprawdzić swoje ciśnienie tętnicze i zapoznać się dokładnie z samym terminem nadciśnienia tętniczego.

 

Kto powinien ograniczać spożywanie kawy? Czy osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą pić kawę? 

 

Nadmiernej ilości kawy unikać powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze mogą wykazać się zwiększoną wrażliwością na działanie kofeiny. Ze względu na fakt, że kawa wpływa na wzrost ciśnienia, osoby chore powinny ograniczać się do spożywania kawy w małych ilościach. To samo dotyczy osób, u których występuje ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. Wbrew pozorom, istotnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia, nie jest kawa, lecz papierosy i alkohol – to właśnie spożywanie tych używek skutkuje wysokim ryzykiem rozwoju nadciśnienia.

 

Ze względu na to, że zbyt duża ilość kofeiny może zwiększyć ryzyko występowania nieregularnych skurczów serca, kawy powinny unikać także osoby chorujące na choroby serca, takie jak: choroba wieńcowa, niewydolność serca, arytmia. Kawa może mieć również negatywny wpływ na zdrowie człowieka zmagającego się z bezsennością. Wpływ kawy na sen jest dobrze znany. Kawa podnosi ciśnienie tętnicze oraz pobudza, przez co osoby zmagające się z bezsennością mogą odczuwać zwiększone trudności z zasypianiem.

 

Kawa spożywana w zbyt dużych ilościach może objawiać się niepokojem, nerwowością, zwiększonym tętnem, bólem głowy. Może występować również drżenie rąk czy zawroty głowy. Na temat negatywnego wpływu kofeiny, powstało wiele badań naukowych, z którymi powinny zapoznać się wszystkie osoby, dla których spożycie kawy stało się codziennym rytuałem.

 

Kawy bezkofeinowe 

 

Miłośnicy picia kawy, którzy ze względu na względy zdrowotne, powinni ograniczyć spożywanie kawy, mogą spożywać kawę bezkofeinową, zwaną również kawą dekofeinową. Jest to kawa, która nie posiada bądź ma zredukowaną ilość kofeiny. Informacje dotyczące stopnia dekofeinizacji znaleźć możemy zazwyczaj na opakowaniu kawy z obniżoną zawartością kofeiny. Tego rodzaju kawa nie ma żadnego wpływu na rozwój nadciśnienia tętniczego i jest bezpieczna dla osób zmagających się z nadciśnieniem. Kawę bez kofeiny możemy pić o każdej porze dnia. Regularne picie kawy bezkofeinowej może stać się równie przyjemnym rytuałem, co picie kawy z zawartością kofeiny, która podnosi ciśnienie krwi. Czy kawa podnosi ciśnienie? Picie kawy bezkofeinowej nie podnosi ciśnienia, mogą więc pić ją osoby z wysokim nadciśnieniem.

 

Na szczęście istnieją różne rodzaje kawy, dzięki czemu, gdy jesteśmy w trakcie leczenia nadciśnienia tętniczego, możemy pić kawę, która nie zawiera w sobie kofeiny. Brak kofeiny nie odznacza zaprzestania picia kawy. Możemy zacząć spożywać kawę bezkofeinową, która nieco różni się smakiem od kawy kofeinowej, jednak jest ona równie smaczna. Mogą spożywać ją osoby z nadciśnieniem, bez obaw o swoje zdrowie i samopoczucie.

Marlena

Autor: Marlena

O autorze:

Moją pasją jest pisanie, a jeśli mogę to robić pijąc przy tym wyśmienitą kawę to uważam się za szczęśliwego człowieka.

Nie wyobrażam sobie wieczoru bez kubka gorącej herbaty, tak jak nie wyobrażam sobie poranka bez filiżanki kawy.

Uwielbiam wydobywać z ziaren to co najlepsze! Mała czarna to nigdy nie jest TYLKO mała czarna!

Ilość artykułów: 6, zobacz pozostałe

Menu
Menu
ENG
Filtrowanie

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się